Jonas Holgersson Trio feat. Anna Pauline & Karl-Martin Almqvist ”Tribute to Anita O’Day

Förbandet Vagaband inleder kvällen vid 18:30

“Med en klar, behaglig sångröst och vinnande, direkt attityd gör Anna Pauline svår att motstå. I varje ögonblick hör man de glittrande ögonen och det varma leendet.”
– Sven Bjerstedt, Ystads Allehanda

Anna Pauline har gästat klubben tidigare, då som ledande sångerska i den kvinnliga jazzgruppen Sisters of Jazz.

Anna Pauline har även uppträtt tillsammans med artister som Peps Persson, Viktoria Tolstoy, Nils Landgren, Siw Malmqvist, Gösta Linderholm, John Pohlman, Papa Bue’s Viking Jazzband, Jesper Thilo, Gunhild Carling, Jazzin’ Jacks, Peter Asplund, Magnus Lindgren, Claes Jansson, Andreas Öberg, Anders Bergcrantz, m.fl.

Anna Pauline är en jazzsångerska och låtskrivare som sjunger direkt från hjärtat. Född i Kalmar men uppväxt i Höganäs i en musikerfamilj med en far som är välkänd jazztrumpetare och en dansk mamma rotad i den danska musikskatten.
Anna Paulines flerkulturella identitet har varit en stor fördel för hennes artisteri; hennes språkliga gehör har tränat henne till jazzmusikalisk världsmedborgare.

Som sångerska inspirerades Anna Pauline tidigt av Ella Fitzgerald, Anita O’Day, Peggy Lee, Doris Day, Marilyn Monroe såväl som singer/ songwriters som Joni Mitchell och Emmylou Harris. Redan vid fyra års ålder stod hon på scen första gången och kom sedan att delta i flera amatörmusikaler och revyer.

Anna har bott och studerat musik i bland annat Köpenhamn och 2012 blev Anna färdig med sin Master-utbildning i IE Jazzsång vid Malmö Musikhögskola.

Anna ser inte bara sin uppgift som att förvalta ett jazzarv, hon komponerar även eget material med egna texter, något hon började med under en längre studievistelse i Frankrike 1996. Debutskivan ”Meant to Be” spelades in live 2011 i Dunkers konsertsal, Helsingborg. Därefter gav man flera konserter i Sverige, Danmark och även i USA. Samma år nominerades skivan till OJ’s prestigefyllda pris Gyllene Skivan och blev OJ-läsarnas val.

Anna Paulinesång
Jonas Hölgersson trummor
Karl-Martin Almqvistsaxofon
Mattias Nilsson piano
David Anderssonbas

Foto Mattias Nilsson

Förbandet Vagaband inleder kvällen vid 18:30
Vagaband är ett jazzband bestående av 9 musiker på resande fot som spelar egenskrivna låtar i arrangemang inspirerade av modern och traditionell jazz samt världsmusik.
På vår resa genom landet vill vi även ta med publiken på en resa genom musiken i sann vagabondanda med glädje och samspel.

Bandet består av:
Daniel Ericsson, Elin Ericssontrumset
Chiori Koga Kontrabas
Sarah Egberg Elbas
Emil KjellbergBastrombon
Jennifer MörkKlarinett, Basklarinett, Saxofon
Joel SchneiderElgitarr
Maja Jakobsson, Rakel Roman Vokal

Välkommen att boka bord på Jazzklubben 076 825 50 50, samma nummer gäller om du vill reservera din biljett.
Det går så klart även bra att bara sladda in under kvällen för att lösa biljett vid entrén, vi kan då inte garantera sittplats men alltid trevligt barhäng!

Entréavgift (swish alt kontanter)
Ordinarie 220:-
Medlem 180:-
Ordinarie < 26 år 120:-
Medlem < 26 år 80:-
Barn och ungdom under 16 år fri entré i vuxens sällskap

Medlemsavgift är 200:-/kalenderår, men medlemskap är inget krav för att besöka klubbens evenemang.

Klubbens evenemang arrangeras med stöd utav Föreningsbyrån Sundsvalls Kommun samt Kulturrådet

Sponsras av Näringsliv & Tillväxt Sundsvalls Kommun

Lämna en kommentar

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑