Måndag 7 april 19:30
Förband Kulturskolans gitarrensemble inleder kvällen vid 18:30
Miriam Aïda och hennes band gräver i afromusikens olika uttryck för att korsbefrukta, smälta samman och experimentera.
De vrider på det välbekanta för att söka nya perspektiv och gemensamhet med sina tolkningar av bland annat Beyonce, Nina Simone, Silvio Rodríguez, HER, Stevie Wonder, Gil Scott-Heron.
Gruppen expanderar med fler stycken, fler rytmer, fler språk, fler kontraster. Bredare, smalare, intimt, funkig och fullt av hopp.
Rytmer som slog rot och växte fram ur den transatlantiska slavhandeln och spirade i den nya världen – New Orleans, Kingston, Havanna, Salvador. Vackra uttryck med gemensamma rötter som vuxit och spridit sig över hela planeten.
Jazz, R&B, Reggae, Samba-Soul, Afoxé, Kubansk Rumba, Gospel.
Musik som uttryck för frihet, ett starkt verktyg för att bygga gemenskap, skapa en identitet som rymmer både rötter, framtid, förändring, smärta och livsglädje.
ÅRETS ARTIST 2023 av LIRA Magazine
”Miriam Aïda är den sortens artist som ständigt gnistrar runt på scenen, hon trivs så uppenbart där och då är det lätt att njuta som publik också.”
Magazine JAZZ
”Aïda omfamnar världen och skapar musik för en hel värld att omfamna.”
Miriam Aïda – sång
Mats Andersson – gitarr
Simon Petersson – bas
Emil Sjunnesson – percussion
Ola Bothzen – percussion

Foto: David Pahmp
Välkommen att boka bord på Jazzklubben 076 825 50 50, samma nummer gäller om du vill reservera din biljett.
Det går så klart även bra att bara sladda in under kvällen för att lösa biljett vid entrén, vi kan då inte garantera sittplats men alltid trevligt barhäng!
Entréavgift (swish alt kontanter)
Ordinarie 220:-
Medlem 180:-
Ordinarie < 26 år 120:-
Medlem < 26 år 80:-
Barn och ungdom under 16 år fri entré i vuxens sällskap
Medlemsavgift är 200:-/kalenderår, men medlemskap är inget krav för att besöka klubbens evenemang.
Klubbens evenemang arrangeras med stöd utav Föreningsbyrån Sundsvalls Kommun samt Kulturrådet
Sponsras av Näringsliv & Tillväxt Sundsvalls Kommun

Lämna en kommentar