Program hösten 2021

26/8 blir det 💯 äkta bluesclubfeeling när Sam Rocket and his Blues Prisoners sparkar igång höstens första Torsdagsblues 💥 (Biljetter/bordsbokning släpps 12/8)

_______________

30/8  ✨ är det så dags att öppna Måndagsjazzen, – det blir fullt ös och ekvilibristiskt, det blir stillsamt och vackert, det blir Stockholm Swing All Stars ✨ (Biljetter/bordsbokning släpps 16/8)

_______________

6/9 ✨ Tre musiker från tre kontinenter. Tre världsartister på sina respektive instrument. Ett utmärkt exempel på musikens förenande kraft – Möt Freedom Tree ✨ (Biljetter/bordsbokning släpps 25/8)

_______________

13/9 ✨Champian Fulton Trio, amerikansk pianist och jazzsångerska med glamorös charm. En absolut högklassig världsartist på scenen ✨ Förutom Champian består trion utav toppbasisten Hans Backenroth och den danska trumslagaren Kristian Leth. (Biljetter/bordsbokning släpps 31/8 )

_______________

20/9 Norbotten Big Band möter Ale Möller OBS! Lokal TONHALLEN

Det blir ett spännande musikaliskt möte mellan folkmusik och storbandsjazz genomsyrat av Ale Möllers artistiska signum: att nyfiket tänja på musikaliska gränser i ett kreativt, konstnärligt flöde

OBS! Arrangör: Musik Västernorrland. Biljetter via Entré Sundsvall. Rabatterad entréavgift för medlemmar i Jazzklubben

_______________

27/9 ✨ Det är med stor glädje vi åter välkomnar Snorre Kirk upp på scenen, denne norsk-danske trumslagare, kompositör och bandledare ✨ Missa inte denna personliga, stilfulla och eleganta jazzkväll ✨ (Biljetter/bordsbokning släpps 14/9) Snorre Kirktrummor Calle Brickmanpiano Anders Fjellstedtkontrabas Jan Harbeck tenorsax

_______________

30/9 🌟 Legendery Blues Caravan is on the road again 🌟 Årets upplaga har tre mycket starka och dynamiska scenpersonligheter i fronten, Jeremiah Johnson, Whitney Shay & Ryan Perry 💃🕺 (Biljetter/bordsbokning släpps 16/9)

_______________

4/10 🌟 Maria Kvist Trio, en jazztrio av högsta kvalitet med folkmusikinspiration från Jämtlands inland.

Melodiöst, sofistikerat och brokigt där spelglädjen är i fokus! 🌟

Hon och hennes skickliga medmusiker är trogna traditioner och förebilder, men de har hela tiden en strävan att utveckla och återskapa något eget och självständigt. Det är den rörelsen och riktningen som är storslagen. Det lyckas de med tack vare sina tekniska skickligheter och sin kärleksfulla och ödmjuka inställning till musikaliskt skapande… LIRA 

Maria Kvist – piano/sång Robert Erlandsson – kontrabas Isak Andersson – trummor

_______________

11/10 ✨ Ett av Sveriges mest intressanta nya storband, Elaria Orchestra, som med hög konstnärlig kvalitet, energi och spelglädje är landets första jämställda professionella storband. I samarbete med Musik Västernorrland (Biljetter/bordsbokning släpps 28/9)

_______________

18/10 🌟 Monica Dominique, Hayati Kafe, Erik Söderlind & Kenji Robson 🌟

Monica Dominique, en allkonstnär med många strängar på sin lyra. Hennes rika musikalitet och mångsidighet gör henne till ett unikum i svenskt musikliv.

Hayati Kafe ”The crooner” föddes i Istanbul 1941. Han kom till Sverige 1962 med en turkisk orkester och har bott i landet sedan dess. Hayati Kafe har medverkat i otaliga tv- och radioprogram och samarbetat med stora delar av den svenska jazzeliten i konserter och på album.

Gitarristen och kompositören Erik Söderlind representerar en ny generation av unga jazzmusiker som kan ses på de svenska och internationella jazzscenerna. Han har studerat vi Kungliga Musikhögskolan och 2010 fick Erik Alice Babs Jazzstipendium och 2015 blev han årets vinnare av Guitar People Prize.

Basisten Kenji Rabson är född och uppvuxen i området Boston, Massachusetts innan han flyttade till New York vid 18 års ålder för att studera musik, numera är Kenji bosatt i Sverige och har arbetat hela sitt vuxna liv som professionell basist och lärare. (Biljetter/bordsbokning släpps 5/10)

Vi utlovar en musikkväll utöver det vanliga!!

_______________

25/10 🌟 Basisten och cellisten Svante Söderqvist har under sina drygt femton år i svenskt musikliv gjort sig känd som en av landets främsta jazzbasister.

Med sig har han de mångårige kollegorna Adam Forkelid och Calle Rasmusson på piano respektive trummor. Trion har spelat ihop i många olika konstellationer genom åren vilket gör att gruppen är väldigt samspelt trots att just denna ensemble är relativt nystartad.

Musiken är mycket personlig med tydlig melodisk och rytmisk utgångspunkt och med element från både jazz, folkmusik och klassisk musik. Forkelid och Rasmusson gör ett stort avtryck i musiken genom bländande musikalitet och spelskicklighet.Genom att använda stråkspel på både kontrabas och cello och även sjunga skapar Svante Söderqvist ett varierat solistiskt uttryck vilket gör att den lilla triosättningen känns varierad och lekfull 🌟

_______________

28/10 💃 Erika Baier har en stark emotionell koppling till blues, vilket är tydligt i hennes musikaliska uttryck
Musikerna som Erika har med sig har var och en, en lång karriär och mäktiga meritlistor bakom sig 💥Erika Baier sång Greger ”knockout Greg” Anderssonmunspel, gitarr Thomas Hammarlund gitarr Urban Hedbas Michael Johansson trummor (Biljetter/bordsbokning släpps 14/10)

Foto: Lennart Brorsson

28/10 TONHALLEN Musik Västernorrland Biljetter via Entré Sundsvall

Nordiska Blåsarkvintetten möter Perico Sambeat

Vad händer om man korsar flamenco med jazz? Det vet saxofonisten Perico Sambeat, född i spanska Valencia. Förutom en hyllad saxofonist är han också kompositör och arrangör, verksam i Europa som solist och med sin egen kvartett. Med rötter i 50- och 60-talets jazzidiom har Perico Sambeat gjort till sitt signum att sammanföra jazzens improvisationsmusik med flamenco. Nu gästar han Nordiska Blåsarkvintetten i Sundsvall med ett spännande program fyllt av nyskriven musik såväl som välkända jazzklassiker i nya arrangemang. Ett mångbottnat möte mellan den spanska musiktraditionen, blåsmusik för kvintett och jazzens rika låtskatt.

_______________

1/11 ✨ Isabella Lundgren – a tribute to Bob Dylan. En av Sveriges främsta och mest hyllade jazzsångerskor har tagit sig an utmaningen att tolka den legendariske Bob Dylans låtar – och hon gör det med stil ✨ FÖRBAND: Mirandas Sextett inleder kvällen 18:30 (Biljetter/bordsbokning släpps 19/10)

_______________

8/11 🌟 Tall Tales,

Instrumental pop med influenser från jazz och funk, medryckande, groovy, synth-mättad, en unik typ av improvisationsmusik med touch av TV-serie och filmmusik– allt med solister av toppklass 💥

Har egentligen ingen betydelse vad genren kallas, det blir en kanonkväll för alla som älskar musik framförd utav vassa musiker

LineUp: Arvid Ageborg – Trombon Samuel Muntlin – Saxofon Petter Alin – Elgitarr Antoni Yammin – Elbas Johannes Jareteg – Klaviatur Ludwig Gustavsson – Trummor(Biljetter/borsbokning släpps 26/10)

_______________

15/11 ✨Miriam Aïda – LOVING THE ALIEN ✨David Bowies musik, mod och budskapet om att följa sitt hjärta har inspirerat gruppen till deras personliga tolkningar av en av vår tids största artister. Med influenser av afro-brasilianska rytmer, jazz, reggae och en dos svensk melankoli tolkar Miriam Aïda – sång, Mats Andersson – 7-strängad gitarr, Finn Björnulfson & Ola Bothzén slagverk, Bowies låtar på ett fantastiskt och personligt sätt ✨ (Biljetter/bordsbokning släpps 2/11)

_______________

22/11 ✨Ellen Andersson, som har beskrivits som sångerskan med två röster i en – den unga, nyfikna, och den äldre erfarna – med en sällsynt konstnärlig tyngd ✨ ”Med sin fantastiska röst får hon det att låta lätt som en utandning.” – Mikael Timm, Sveriges Radio P1

Ellen Andersson  sång
Joel Lyssarides – 
piano
Anton Forsberg – 
gitarr
Niklas Fernqvist
 –
 kontrabas
Johan Löfcrantz-Ramsay –
 trummor

(Biljetter/bordsbokning släpps 9/11)

_______________

25/11 🔥 Det som gör Thorbjørn Risager & The Black Tornado unika, förutom Thorbjørns ”larger than life voice” och sin starka och dynamiska scenshow, är sättet de blandar element från en handfull genrer – blues, rock, soul, roots, americana, funk… 💥 De kokar helt enkelt en ”soul stew” där de använder sitt alldeles egna och unika recept. 💃🕺 (biljetter/bordsbokning släpps 11/11)

_______________

29/11 Lokala musiker bjuder in till en skön kväll med grymt bra musik, en kväll med massor av värme och glädje!

Ulf Wickberg Quartet inleder kvällen vid 19:30:

Ulf Wickberg trummor, Kjell Norberg saxofon, Dan-Gunnar Olausson piano samt Ralf Bergmankontrabas

Efter paus är dags för det 10-mannastarka bandet Luckless Pedestrians att framföra en hyllning till Steely Dan.

Tomas Östman Keyboard/sång, Björn Hagberg gitarr/sång, Mats Ejesjö bas, Mikael Nilsson trummor, Lars-Peter Jansson gitarr, Jane Henricsson sång, Martina Jarredsdotter Boström sång, Hans Wreber tenorsax, Per Svelander trumpet samt Mats Sjöbom flygelhorn

_______________

TORSDAG 9/12 I sin gnistrande julshow The Christmas Feeling tolkar trumpetaren Peter Asplund några av våra mest älskade amerikanska och svenska julklassiker tillsammans med Västernorrlands eget storband High Coast Jazz Orchestra och tre av vår tids främsta jazzsångerskor: Isabella Lundgren, Vivian Buczek och Anna JalkéusThe Christmas Feeling är en julvariant av Asplunds hyllade Big Band Show. En storlagen, stämningsfull, underhållande och stjärnspäckad konsert där Asplunds nyskrivna arrangemang ger nya dimensioner till julens allra bästa musik. Musik Västernorrland. Biljetter via entrésundsvall

_______________

Med reservation för eventuella ändringar eller tryckfel

Och så var det där med biljetter och bordsbokning:

Biljetter/bordsreservationer släpps 14 dagar före respektive evenemang

* Vid biljettsläpp säljs biljetterna via ☎️076 822 23 52 OBS! Detsamma gäller bordsbokningar

*Eventuella kvarvarande biljetter säljs vid entrén

* Inga säsongsbiljetter säljs, och inga fribiljetter gäller kommande säsong

_______________

 Jazzklubben följer noga Folkhälsomyndighetens rekommendationer om hur evenemangen ska utformas på det allra säkraste sättet för att förhindra smittspridning. Tillsammans med E Street arbetar vi med åtgärder för att skapa en trygg konsertmiljö för gäster, musiker och personal

_______________

Som medlem får du lägre entréavgift på klubbens evenemang

Vill du bli ny medlem eller förlänga ditt medlemskap för 2021 kan medlemsavgift betalas via bankgiro 5494-0275 eller swish 123-1900109 (är du ny medlem behöver vi förutom ditt namn även adress och telefonnummer)

Avgiften är 200.-/kalenderår, för dig som ännu inte fyllt 26 år endast 100:-/kalenderår

📧info@jazzklubbensundsvall.se

☎️ 076 822 23 52

Varmt VÄLKOMNA

_______________

Måndagsjazzen börjar 19:30 och slutar ca 22:00, Torsdagsbluesen drar igång 20:00 och slutar ca 22:30

Ev förband 18:30 – 19:15

E Street har öppet 16.00 – 23.00

Ung som gammal, medlem eller ej – alla är lika välkomna!


Entréavgift:

Måndagsjazz ordinarie 220:-  (<26 år 120:-) Torsdagsblues ordinarie 260:- (<26 år 160:-)

Måndagsjazz medlem 180:- (<26 år 80:-) Torsdagsblues medlem  220:- (<26 år 120:-)

Medlemsavgift 200:-/kalenderår (<26 år 100:-/kalenderår)


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑

%d bloggare gillar detta: